Izvoznici prehrambenih proizvoda i suplemenata ubrzano se pripremaju za deklarisanje po evropskim standardima

  • Izvoznici prehrambenih proizvoda i suplemenata ubrzano se pripremaju za deklarisanje po evropskim standardima

  • IHIS Nutricionizam radi istraživanje o deklarisanju 3500 srpskih prehrambenih proizvoda

Nakon ulaska Hrvatske u EU, proizvođači prehrambenih proizvoda i suplemenata u Srbiji, koji su i izvoznici, uz pomoć IHIS Nutricionizma ubrzano se pripremaju za deklarisanje svojih proizvoda po evropskim standardima i pravilima upotrebe zdravstvenih izjava na proizvodima, kako njihovi proizvodi ne bi bili zaustavljeni na hrvatskoj granici.

Takvih proizvoda je mnogo, jer Srbija jedina u Regionu nema usaglašen dnevni unos vitamina i mineral sa vrednostima koji u EU važe od oktobra 2012 godine, a Pravilnik o zdravstvenim izjavama tek treba da se donese u drugoj polovini ove godine.

“Nama se javljaju firme, naročito one koje su u sklopu hrvatskih korporacija, ali i dosta velikih izvoznih firmi i zajedno sa njima ubrzano radimo na promenama deklaracija njihovih proizvoda, kako bi mogli nesmetano da nastave svoj izvoz za Hrvatsku i druge zemlje. Najčešće im pomažemo na proizvodima koji sadrže vitamine ili nose neku zdravstvenu izjavu, jer je jedino Srbija ostala sa starim vrednostima dnevnih unosa vitamina i minerala, dok su pored Hrvatske, Bosna i Hercegovina i Makedonija uskladile te vrednosti. Takođe, izvoznicima je pomoć neophodna i pri definisanju zdravstvene izjave, odnosno u EU su jasno definisana pravila koji proizvod i sa kojom količinom određenog nutrijenta može poneti zdravstvenu izjavu. Naši proizvođači ne treba da pribegavaju skidanju zdravstvenih izjava sa proizvoda koje izvoze i tako ne deklarišu vitamine i minerale koje  njihov proizvod ima, nego treba da na  pravi–zakonski dozvoljen način istaknu kvalitet svog proizvoda i budu što konkurentniji na ino-tržištu“,  kaže dr Danica Zarić, direktorka IHIS Nutricionizma, koji je deo IHIS Naučno – tehnološkog parka Zemun, a koji radi na kreiranju obogaćenih prehrambenih i funkcionalnih proizvoda i pruža stručnu pomoć u deklarisanju proizvoda prema standardima EU.

U EU, krajem prošle godine, stupila je na snagu regulativa u kojoj se jasno navode pravila upotrebe zdravstvenih izjava na proizvodima i suplementima. Ulaskom Hrvatske u EU, u toj zemlji će se striktno primenjivati tehnički propisi i standardi za industrijske, sanitarne i fitosanitarne propise za poljoprivredne proizvode koji važe i u EU, tako da  ukoliko srpski proizvođači ne ispune zahteve propisane ovom regulativom, neće moći da izvoze u Hrvatsku.

Proizvode koji nisu adekvatno deklarisani  možemo  naći  u svim kategorijama, a najviše ih je među mlečnim proizvodima, jer EFSA nije odobrila zdravstvene izjave za probiotike, a na jogurtima na srpskom tržištu svaki ima tu zdravstvenu izjavu. Takođe, izgled nutritivne tablice većine naših proizvoda nije usklađen sa EU propisima.  Naše prodavnice su pune proizvoda sa primamljujućim izjavama o lečenju ili dobrobiti za naš organizam, iako to nije u składu sa evropskim standardima.

Sa ciljem da pomogne domaćim proizvođačima IHIS Nutricionizam sprovodi  najveće istraživanje o  korišćenju zdravstvenih i nutritivnih izjava na prehrambenim proizvodima i suplementima na tržištu Srbiji,  na uzorku od 3500 prehrambenih proizvoda, koje će preliminarno  biti objavljeno krajem jula ove godine.

IHIS Nutricionizam članica Ihis Naučno-tehnološkog parka Zemun a.d., će organizovati i drugo po redu međunarodno savetovanje „Hrana, ishrana & zdravlje II”, 24. oktobra u hotelu Falkensteiner u Belgradu,  koje je posvećeno novom pravilniku o aditivima u našoj zemlji, važećim pravilnicima o deklarisanju proizvoda u Srbiji, Hrvatskoj i Evropskoj Uniji i rezultatima istraživanja o korišćenju zdravstvenih i nutritivnih izjava na prehrambenim proizvodima i suplementima na tržištu Srbije

Comments are closed.