Centar za istraživanje javnih politika / Deca iz Srbije i dalje ranjiva grupa u sajber prostoru
Strategija o razvoju informacione bezbednosti trebalo bi da prepozna decu kao ranjivu grupu, kako bi se obezbedila zaštita njihovih prava na internetu, jedna je od preporuka Centra za istraživanje javnih politika (CENTAR) u policy_briefu “Bezbednost dece na internetu u Srbiji: Izloženost bez koordinisane zaštite”, koji je predstavljen danas u prostorijama CENTRA http://www.publicpolicy.rs/.
CENTAR predlaže da se formira Radna grupa pri Telu za koordinaciju poslova informacione bezbednosti Vlade Republike Srbije, koja bi na osnovu analiza dosadašnjih projekata i pravnih dokumenata koji se bave ovom temom, kreirala dugoročnu nacionalnu kampanju.
Iako su deca danas ,,digitalni domoroci’’ okruženi internetom od najranijeg uzrasta, sa mnogo više znanja i sposobnosti da mu pristupe od onog koje imaju njihovi roditelji, ona su istovremeno i jedna od najranjivijih grupa kada je reč o bezbednosti na internetu.
Najrasprostranjeniji rizici su prihvatanje zahteva za prijateljstvo od nepoznate osobe (43 odsto osnovaca, 71 odsto srednjoškolaca), ostavljanje ličnih podataka na profilima (29 odsto osnovaca, 39 odsto srednjoškolaca) i odgovaranje na poruke nepoznatim osobama (27 odsto osnovaca, 47 odsto srednjoškolaca). Ovi alarmantni podaci pokazuju koliko je važno uključiti bezbednost dece na internetu u buduću Strategiju o razvoju informacione bezbednosti Republike Srbije.
“Preporuke će biti upućene na ciljane adrese, donosiocima odluka, kako bi doprinele rešavanju problema nezaštićenosti dece na internetu. Ovaj predlog praktične politike prvi je od šest iz raznih oblasti koje će CENTAR predstaviti u narednom periodu u okviru sprovođenja institucionalnog granta Think Tank Fonda” naglasila je direktorka Centra za istraživanje javnih politika, Svetlana Đurđević-Lukić.
Policy_brief možete pročitati na: http://www.publicpolicy.rs/publikacije/54015cd470ba0d10e4fabc0c96e8d03d39a184e9.pdf