Zoranu Sekuliću uručen orden Legije časti

Osnivaču i direktoru Novinske agencije FoNet, Zoranu Sekuliću, večeras je ambasadorka Francuske u Beogradu Kristin Moro uručila orden Legije časti, najviše odlikovanje Republike Francuske.

Uveren da trajne stabilnosti i sveopšteg napretka nema bez vladavine prava, poštovanja ljudskih i manjinskih prava, slobode izražavanja i slobode medija, smatram da građani i građanke Srbije zaslužuju bolje medije i bolje novinarstvo, profesionalno, znalačko i odgovorno. Zaslužuju novinare I urednike koji rade u javnom interesu, ali i vlasnike koji ne trguju verenjima, izjavio je Sekulić na svečanosti u Amabasadi Francuske.
Sekulić je rekao da se zalaže za pristojnu, uspravnu i modernu Srbiju, prirodnog, poštovanog i ravnopavnog člana evropske porodice, kojoj se nada, očekuje i od koje neće odustati. ( http://www.beta-video.tv/?page=play&id=52110http://www.beta-video.tv/?page=play&id=52111http://rs.n1info.com/a203855/Vesti/Vesti/Zoranu-Sekulicu-urucen-orden-Legije-casti.html )

Ambasadorka Francuske u Srbiji Kristin Moro rekla je da je predsednik Francuske Fransoa Oland odlučio da Sekuliću uruči to visoko priznanje zbog njegovog angažovanja u službi odbrane razvoja medija i njihove nezavisnosti u Srbiji i u Evropi.

GOVOR ZORANA SEKULIĆA PRILIKOM URUČENJA ORDENA LAEGIJE ČASTI

Vasa ekselencijo, draga ambasadorko Kristin Moro, vase ekselencije, dame i gospodo,

Primam visoko priznanje Republike Francuske sa osećanjem neizmerne časti, zahvalan što ste ordenom Legije časti trajno učinili ponosnim i mene i moje pretke i moje potomke.  Što ste mojem životnom i radnom veku,  ali i novinarskom i ličnom poštenju i hrabrosti svih mojih višedecenijskih saradnika i profesionalnih istomišljenika, dali poseban smisao i ohrabrenje.

Odluka predsednika Francuske, ministra spoljnih poslova, ambasadorke Moro i njenih saradnika da zemlja velike slobodarske i demokratske tradicije Legiju časti dodeli novinaru iz Srbije, zemlje traumatične prošlosti i komplikovane postkonfliktne tranzicije,  potvrda je univerzalnog karaktera vrednosti kao sto su sloboda misli, sloboda izražavanja  i sloboda medija.

Odlučnom odbranom ovih civilizacijskih tekovina, uprkos velikim, pa i tragičnim iskušenjima i napadima proteklih godina, Francuska je snažno stala u zaštitu, ne samo sopstvenog demokratskog nasleđa, već i identiteta savremene Evrope.  Dok kriza potresa same temelje evropskog mirovnog projekta ujedinjenja, Francuska na sopstvenom primeru pokazuje da visoki principi slobode ne smeju biti dovedeni u pitanje.

Orden Legije časti zato shvatam i kao poruku Francuske da ovi isti principi podjednako važe i  za Srbiju, kao jasno određenje i liniju razgraničenja  između onoga što jeste slobodno,  ali odgovorno novinarstvo i onoga što to nije.

U ovom svečanom trenutku bilo bi neprikladno, ne bi bilo viteški,  da pominjem probleme sa kojima su suočeni novinari i mediji u Srbiji.  Zato i neću govoriti o pritiscima, uticajima i kontroli medija, njihovih vlasnika, urednika i novinara,  banalizaciji i primitivizmu. Neću govoriti o vređanju, pretnjama i kampanjama protiv neistomišljenika, strahu i masovnim kršenjima etičkog kodeksa . Neću govoriti ni o ukidanju prostora za javni kritički dijalog o ključnim problemima društva i marginalizovanju  najboljih u profesiji, ni o endemskoj servilnosti i kukavičluku medija, niti o nedoslednoj primeni medijskih zakona. Konačno, neću porediti sadašnjost ni sa devedesetim, ni  sa godinama tranzicije,  jer problemi slobode medija i slobode izražavanja kroz vreme menjaju samo formu, intenzitet i mehanizme uticaja, od onih opasnih po život, do sofisticiranih, nevidljivih i bez otisaka prstiju.

Uveren da trajne stabilnosti i sveopšteg napretka nema bez vladavine prava, poštovanja ljudskih i manjinskih prava, slobode izražavanja i slobode medija, smatram da gradjani i građanke Srbije zaslužuju bolje medije i bolje novinarstvo, profesionalno, znalačko i odgovorno. Zaslužuju novinare i urednike koji rade u javnom interesu, ali i vlasnike koji ne trguju uverenjima,  već znaju pravu meru javnog i legitimnog poslovnog interesa.  Zaslužuju novinarstvo kojem će verovati, zbog kojeg neće biti razočarani, rezignirani i apatični.

Srbija ima novinare i urednike dorasle tim visokim ciljevima, potrebno ih  je vratiti u centar medijske scene  i pustiti da rade slobodno, profesionalno i odgovorno. Na dobrobit i javnosti i društva u celini, konačno i u najboljem interesu države koja teži stabilnosti, razvoju i napretku, koja pretenduje da bude moderna evropska demokratija.

Dame i gospodo,

Iskreno zahvaljujem i izražavam duboko poštovanje svim kolegama, koleginicama, ličnim i prijateljima FoNeta, poslovnim partnerima, organizacijama i institucijama koje su proteklih decenija, podrškom, razumevanjem i saradnjom, uprkos svim izazovima, doprineli našem uticaju, kredibilitetu, ugledu i profesionalnom trajanju, i FoNeta i mene lično.

To se odnosi i na Asocijaciju medija, koja me je zadužila velikim poverenjem i odgovornošću, da se, uporedo sa profesionalnim obavezama, aktivno uključim u proces medijskih reformi, zajedno sa partnerima iz medijske koalicije.

Ovaj orden delim sa svim FoNetovcima, sadašnjim i bivšim, za nepune 23 godine bilo ih je više od 600, koji su, uz ogromna odricanja, profesionalna i egzistencijalna, istrajavali i istrajavaju, neumorno radeći novinarski, urednički, snimateljski , fotoreporterski, montažerski i menadžerski posao časno i pošteno.

Neizmernu zahvalnost i doživotno izvinjenje dugujem mojim Sekulićima, Ljiljani, Petru i Đorđu, koji su poneli najveći teret i podneli nenadoknadivu štetu, ličnu i porodičnu, zbog mog profesionalnog i moralnog izbora.

Dame i gospodo,

Ponosan sam na Francusku kao što je ona ponosna na mene. Počastvovan sam što me je uvrstila u plejadu uglednih ličnosti, časnih dobitnika  ovog visokog priznanja.  Ponosan sam i na moju Srbiju, onu razboritu, čestitu  i dostojanstvenu, Srbiju  stabilnih demokratskih institucija, Srbiju sloboda i prava, tolerancije i pomirenja.  Ponosim se i neistomišljenicima, onima koji još ne dele ove vrednosti i ideale, jer sam uveren da će, čak i protivno svojoj volji,  prihvatiti da je ovaj orden priznanje i za Srbiju.

Za pristojnu, uspravnu i modernu Srbiju,  prirodnog, poštovanog i ravnopravnog člana evropske porodice, Srbiju kojoj se nadam, koju očekujem, kojoj verujem i od koje ne odustajem.

Comments are closed.